MENU

Różowy diament to unikat? Więc co powiesz o czerwonym?

Ceny czerwonych diamentów nie wzrastają tak szybko, gdyż pomimo rzadkiego występowania jest kilka miejsc na świecie, gdzie można je znaleźć.

Najsłynniejszy z nich pochodzi z Brazylii. Często jego ognista barwa porównywana jest do ognistego temperamentu Brazylijczyków.

Początkowo diament nosił nazwę Red Shield. W 2001 roku, kiedy to wystawiono go ponownie na sprzedaż, zwycięzcą aukcji okazała się firma Moussaieff Jewelers Ltd. W ramach upamiętnienia tej transakcji diament ponownie nazwano – tym razem mianem Moussaieff Red.

Diament został znaleziony przez brazylijskiego rolnika w połowie lat 90. Początkowo masa diamentu wynosiła 13,9 karata. Po przycięciu i oszlifowaniu powstał z niego 5,11-karatowy klejnot.

Moussaieff Red to trójkątny diament w szlifie brylantowym. Jego najważniejszą cechą jest charakterystyczny kolor, który sklasyfikowano jako lub rubinowo czerwony. Dzięki swojemu unikatowemu kolorowi kamień ten zalicza się do diamentów typu IIa. Są to niezwykle rzadkie kamienie. Ich częstotliwość występowania jest więc jeszcze mniejsza niż 0,0001%. Dzięki rozmiarowi po analizie w laboratorium gemmologicznym GIA zyskał on pierwsze miejsce w klasyfikacji największych czerwonych diamentów na świecie. Dlatego pewnie właściciele nie zamierzają go sprzedawać, ale  jest możliwe wystawienie/wynajęcie  jako eksponat na wystawach/kongresach.

W latach 2003 i 2005 Moussaieff Red można było oglądać w amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian Institution. W 2003 roku na wystawie „Splendor of Diamonds”. Obok tego czerwonego klejnotu wystawiono tam też takie sławy, jak Millennium Star, Heart of Eternity, Steinmetz Pink czy Ocean Dream… Ale chyba największy sukces to 2006 r, kiedy Moussaieff Red był gwiazdą wystawy „Diamenty” prezentującej osiem starannie wybranych eksponatów reklamowanych jako najpiękniejsze kamienie na świecie. Do tej elitarnej grupy zaliczono też Millennium Star, Steinmetz Pink, Incomparable, Ocean Dream, Heart of Eternity…

Eksperci szacują, że Moussaieff Red znajduje się wciąż w grupie zaledwie około 10 najciekawszych kamieni z całego świata.

Polecane: