MENU

Oto bezpieczne złoto

Pandemia SARS-CoV-2 widoczna jest w każdej niemal dziedzinie życia. Nie inaczej jest z rynkiem złota.
Choroba COVID-19, która uśmierciła już ponad 21 tys. osób na całym świecie, wymusiła wprowadzenie w wielu państwach licznych środków ostrożności. Restrykcje sprawiają, że w wielu branżach pojawiają się przestoje – nie funkcjonują linie produkcyjne, logistyka działa gorzej, a często drastycznie spada także zapotrzebowanie na dany produkt (branża turystyczna, motoryzacyjna etc.). Ze złotem jest odwrotnie.
Przede wszystkim dlatego, że obecnie popyt na złoto jest bardzo duży, więc dystrybutorzy robią wszystko, by towar był dostępny. Co jednak nie musi oznaczać, że towar będzie dostępny zawsze w dostawie natychmiastowej (przesyłka w 24h od momentu zaksięgowania przelewu). Sama produkcja sztabek przebiega w warunkach, które nie stwarzają dużej konieczności jej zatrzymywania z uwagi na koronawirusa. Pomimo tego część produkcji obecnie nie działa. Przestoje pojawiają się też w momencie, kiedy transportowany między krajami towar musi czekać na swoją odprawę dłużej, z uwagi na procedury bezpieczeństwa.
Stąd terminy dostawy towaru w większości spółek o nazwie mennica to 45 dni. Przy oczekiwaniu tak długim na zabezpieczenie majątku trzeba pamiętać, jak bezpiecznie kupić złoto teraz.
Przede wszystkim trzeba dobrze wybierać dystrybutora.
Warto sprawdzić, jak długo firma funkcjonuje. Jeśli jest to niedawno powstała działalność, która na portalach sprzedażowych kusi „atrakcyjną” ceną (przeważnie jest niższa o kilka złotych), ta niewielka różnica może być ceną, jaką w przypadku pewniejszego dystrybutora zapłacimy za pewność, że złoto rzeczywiście do nas dotrze.
Warto też sprawdzić czy i jak duża firma jest. Firma międzynarodowa na pewno ma większe możliwości zakupu złota i dowozu niż niewielka firma miejscowa. Może sobie ona pozwolić na większy zakup i ma już dopracowaną logistykę.
Warto (nawet jeśli sprzedaż odbywa się przez Internet) porozmawiać z przedstawicielem, by dopytać czy na pewno są to sztabki mennic wpisanych na stronach LBMA jako zaufane i czy na pewno sztabki będą w safepackach (szczelne zamknięte opakowania, którego rozszczelnienie powoduje zmianę barwy).
Należy również poprosić o fakturę proforma lub druk zamówienia, w którym zawarte będą informacje o terminie, cenie, mennicy LBMA a także informacja o braku dopłaty w momencie innej ceny w dniu dostawy.
Złoto podobnie jak diament zachowuje wartość nabywczą podczas, gdy cena pieniądza drukowanego spada, jest inflacja. Stąd słuszną decyzja, by właśnie w kruszcach zgromadzony majątek trzymać. Pamiętajmy jednak, że zaletą tego rodzaju inwestycji jest to, że mamy ją przy sobie, a nie w skrytce bankowej, czy w formie przelanych środków , które czekają na towar.

Polecane: