Oto artykuł o ATT Investments, który ukazał się w Gazecie Prawnej.
Firma ATT Investments od lat z powodzeniem zajmuje się handlem złotem i diamentami. Oprócz doradztwa inwestycyjnego, pomaga zabezpieczać majątek klientów przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. O rynku, przyszłości i specyfice branży opowiada Prezes Zarządu oddziału polskiego – Ewelina Tobiasz.
ATT Investments od równo 20 lat oferuje inwestycje w złoto i diamenty. Spółka polska jest od początku zbudowana przez Pani osobę, proszę opowiedzieć krótko na temat początków istnienia firmy.
Zaproponowano mi poprowadzenie polskiego oddziału firmy, a sama branża od zawsze mnie fascynowała. Początkowo działaliśmy jako oddział firmy czeskiej, jednak z czasem ilość transakcji wzrosła na tyle, aby założyć spółkę niezależną finansowo. Od Czechów dostaliśmy know-how i rozbudowaliśmy strukturę na polskim rynku, bazując na rzetelnej obsłudze klientów.
Dzisiaj do dyspozycji jest wiele form inwestowania i zabezpieczania majątku, są nieruchomości, akcje, obligacje? Dlaczego diamenty? Jakie są korzyści z tego tytułu?
Rośnie popyt, a maleje podaż więc siłą rzeczy, cena diamentów rośnie. Jest to skoncentrowana inwestycja, a 6,5 milimetra średnicy może kosztować nawet milion złotych. Kolejną zaletą jest jeden cennik dla całego świata. Z diamentami można poruszać się po całym świecie, bez ograniczeń – jak to często bywa w przypadku gotówki czy złota. Dużą zaletą jest też anonimowość zakupu oraz fakt, że można zrobić z niego piękną biżuterię.
Jakie czynniki wpływają na cenę diamentu?
Diamenty wycenia się w oparciu o 4 parametry. Pierwszym jest kolor – w przypadku białych im bardziej bezbarwny tym droższy w przypadku kolorowych im bardziej intensywny, tym droższy. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku wielkości, gdzie cena idzie w górę wraz z rozmiarem. Kolejnym parametrem jest czystość diamentu. Im mniej zanieczyszczeń, tym wyższa jest jego cena. Ostatnim parametrem jest szlif – brylantowy to najdroższy.
Jaka jest płynność diamentów w porównaniu z innymi formami inwestowania i gdzie je najszybciej spieniężyć za oczekiwaną cenę?
Podstawą transakcji jest certyfikat uprawnionego laboratorium i w tym zakresie cały czas edukujemy naszych klientów. Przy kolorowych diamentach najlepszym miejscem na sprzedaż są domy aukcyjne. Dla diamentów białych najlepszym wyborem są skupy. Polski rynek diamentów nieustająco się rozwija. Wiarygodne firmy oferują swoim klientom odkup.
Jakie ryzyko niesie za sobą inwestowanie w diamenty i na co trzeba uważać?
Istnieje ryzyko zgubienia diamentu, co wydaje się błahostką, ale często dochodzi do takich sytuacji. Na rynku jest także kilka firm, które wykorzystują niewiedzę klientów, oferując kamienie, które nie są certyfikowane lub w nieadekwatnych cenach, ewentualnie sprzedają jedynie zapis na papierze aby następnie, w przeciągu kilku miesięcy, zniknąć z rynku. Trzeba wiec sprawdzić od kogo się kupuje, jak długo firma jest na rynku, z kim współpracuje.
Jakie mają Państwo cele na najbliższy rok związane z rozwojem przedsiębiorstwa?
Na pewno chcemy się cały czas rozwijać. Edukacja społeczeństwa – to nasz priorytet i na tym się skupiamy. Wyedukowany klient zawsze wybierze rzetelną firmę, będzie zadowolony i poleci ją kolejnym.
Bartosz Parchoniuk