MENU

Afryka – region największych i najciekawszych diamentów

Garść ciekawostek? Proszę bardzo! Big Hole, czyli Wielka Dziura to nieczynna obecnie kopalnia odkrywkowa diamentów w południowoafrykańskim Kimberley. Uznawana jest za największą dziurę w ziemi wykopaną ręcznie, z pomocą tylko kilofów i łopat!

Otwór ma aż 17 hektarów. Wydobycie rozpoczęto tutaj w 1871 roku i trwało ono do 1914 roku. Wtedy kontynuowanie prac uznano za zbyt niebezpiecznie dla ludzi i mało opłacalne gdyż cena wydobycia z każdym centymetrem w głąb rosła, a kamieni było coraz mniej. Na dno ogromnego otworu wsypano niemal 25-metrową warstwę gruzu, ale i tak od ponad 100 lat zbiera się w nim woda o niesamowitym turkusowym kolorze. Obecnie jezioro ma 40 metrów głębokości. Podczas 43 lat eksploatacji kopalni pracowało około 50 tysięcy górników – wydobyli oni 2720 kilogramów diamentów. Największy z nich ważył prawie 19 gramów, czyli 93 karaty.

Kopalnia ta należała do jednej z dwóch firm „rządzących” wydobyciem diamentów – De Beers. Obecnie firma zainwestowała w utworzenie „muzeum Kimberly” . Jest to niesamowita atrakcja turystyczna. W listopadzie 2002 r. zarząd De Beers podjął decyzję o zainwestowaniu 50 milionów rubli w rozwój Big Hole w światowej klasy obiekt turystyczny. Już pierwsza faza projektu obejmowała przebudowę niektórych istniejących od lat budynków na 13-pokojowy pensjonat, parking i inne obiekty rozrywkowe – budynki z epoki, które zostały zachowane lub przywrócone do pierwotnej świetności. Należą do nich kościół zbudowany w Europie i wysłany do Kimberley w XVIII w., akademia bokserska Barneya Barnato, kwatery sypialne dla kopaczy i wagon kolejowy De Beers, którym właściciel podróżował między Kapsztadem, a Kimberley…

Muzeum Big Hole przyczyni się na pewno do utrzymania społeczności Kimberley i pomoże jej w przejściu z gospodarki opartej na górnictwie do gospodarki opartej na turystyce. Oczekuje się, że w przeciągu roku obiekt podwoi liczbę odwiedzających. To z kolei przyniesie korzyści społecznościom Kimberley. Big Hole zapewnia także wyjątkowy wgląd w świat diamentów, wydobycie i proces odzyskiwania surowego diamentu, aż po wypolerowany klejnot osadzany w biżuterii. W obiekcie Big Hole znajdują się również liczne sklepy i restauracje.

Obecnie podejmowane są starania o wpisanie kopalni w Kimberley na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a na jej terenie działa muzeum.

Polecane: