MENU

77 rocznica Powstania Warszawskiego

Coraz częściej zdarzają się klienci, którzy proszą o odtworzenie lub zrobienie podobnej biżuterii jaką mieli dziadkowie bądź dodanie osobistego elementu…

Biżuteria od zawsze miała poza byciem ozdobą wyrażać myśli/ uczucia/ poglądy /pamięć/ emocje…

Taką biżuterią jest Biżuteria patriotyczna.

Historia takiej biżuterii sięga jeszcze zaborów.

Wszystko zaczęło się jeszcze przed powstaniem styczniowym. Po głośnym rozpędzeniu demonstracji w Warszawie 27 lutego 1861 roku. Carscy żołnierze zabili wtedy pięciu demonstrantów, wielu pobili i okaleczyli. Na znak protestu w różnych zakątkach byłej Rzeczpospolitej zaczęła rozpowszechniać się moda na ozdobne krzyże z różnymi symbolicznymi datami.

Biżuteria była formą manifestacji solidarności z wałczącymi i deklaracji poglądów.

Podobnie stało się w czasie Powstania Warszawskiego, którego 77-tą rocznicę obchodzimy. Masowo tłoczono metalowe orzełki z literami PW na tarczy amazonek, a także srebrne obrączki lub sygnety z symbolem Polski Walczącej i datą 1944, a także srebrne pierścionki z Orłem na czerwonym polu. Wzory biżuterii z powstania listopadowego i styczniowego oraz pierwszej wojnie światowej w formie „krzyżyka z Olszynki”, krzyżyka z Orłem w koronie i pierścieni powróciły jako wyraz dążeń niepodległościowych w okresie „Solidarności” od 1980, a w stanie wojennym dołączono do tego symbol Polski Walczącej z lat 1939-1945.

Do dziś biżuteria wyraża często dużo więcej niż słowa

Polecane: