Ewelina Tobiasz

77 rocznica Powstania Warszawskiego

Coraz częściej zdarzają się klienci, którzy proszą o odtworzenie, o zrobienie podobnej jak mieli dziadkowie bądź dodanie osobistego elementu..

Biżuteria od zawsze miala poza  byciem ozdobą wyrażać myśli/ uczucia/ poglądy /pamięć/ emocje …

 Taką biżuterią jest Biżuteria patriotyczna

Historia takiej biżuterii sięga jeszcze zaborów.

Wszystko zaczęło się jeszcze przed powstaniem styczniowym. Po głośnym rozpędzeniu demonstracji w Warszawie 27 lutego 1861 roku. Carscy żołnierze zabili wtedy pięciu demonstrantów, wielu pobili i okaleczyli. Na znak protestu w różnych zakątkach byłej Rzeczpospolitej zaczęła rozpowszechniać się moda na ozdobne krzyże z różnymi symbolicznymi datami.

Biżuteria była formą manifestacji solidarności z wałczącymi i deklaracji poglądów.77 rocznica Powstania Warszawskiego

Podobnie stało się  czasie Powstania Warszawskiego, którego 77tą rocznicę obchodzimy. Masowo tłoczono metalowe orzełki z literami PW na tarczy amazonek, a także srebrne obrączki lub sygnety z symbolem Polski Walczącej i datą 1944, a także srebrne pierścionki z Orłem na czerwonym polu. Wzory biżuterii z powstania listopadowego i styczniowego oraz pierwszej wojnie światowej w formie „krzyżyka z Olszynki”, krzyżyka z Orłem w koronie i pierścieni powróciły jako wyraz dążeń niepodległościowych w okresie „Solidarności” od 1980, a w stanie wojennym dołączono do tego symbol Polski Walczącej z lat 1939-1945.

Do dziś biżuteria wyraża często dużo więcej niż słowa

Biżuteria patriotyczna – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kontakt : biuro@att-investments.pl/ + 48 695321694

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *