Zbliża się 3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji. Wówczas to Stanisław August rozdał zasłużonym w jej przygotowanie pamiątkowe pierścienie.

W czasie powstania 1794 Kościuszko srebrnymi pierścieniami z napisem Ojczyzna Obrońcy swemu osobiście wyróżniał zasługi wojenne generałów i oficerów. pojawiły się pierścienie sygnetowe z wizerunkiem Kościuszki, tabakierki i zegarki ozdabiane jego portretem lub herbami Rzeczypospolitej. Również do stroju każdej kobiety coraz częściej zakładana była biżuteria. Kobiety otrzymywały ją od ojców mężów, kochanków, dziedziczyły . Do wyrobu służyły metale i kamienie szlachetne. Coraz częściej biżuteria była wysadzana najcenniejszymi kamieniami – diamentami. Wówczas pochodziły one głównie z Indii.

Ozdoby biżuteryjne, tak jak i współcześnie, noszono w wielu miejscach na ciele. Im bogatsza kobieta tym miejsc było więcej.

We włosy wpinano iglice i diademy. Dekoracjami uszu były zausznice, które później przyjęły nazwę kolczyków. Początkowo były zawieszane na załamaniu muszli usznej. Przybierały formę ozdobnych wisiorów. Pod szyją noszono łańcuszki i wisiorki. Popularne były kanaczki, czyli kolie w stylu wschodnim, opasające tylko szyję i nieopadające na dekolt. Nierzadko na łańcuszkach zawieszano ozdobne tabakierki bądź też balsamiczki, czyli flakoniki lub puszeczki na balsamy i pachnidła.

Na dłoniach noszono różnego rodzaju pierścienie i obrączki. Coraz częściej pojawiały się podkreślające prestiż sygnety herbowe. Kobiety dziedziczyły je często po ojcach i zdarzało się, że posługiwały się nimi, będąc już mężatkami. Często w pierścionkach znajdowały się sekretniki. Na nadgarstki zakładano manele, czyli rodzaj bransolet. Do sukien przypinano broszki z kompozycjami kwiatowymi. Zainteresowaniem cieszyły się też tremblanty czyli elementy ozdób mocowane na sprężynach, aby wprawić je w drżenie. U pasa na łańcuszkach przymocowywano ozdobne zegarki.

Klejnoty w świecie szlacheckim pełniły funkcję estetyczną, wyraz poglądów oraz status. Bardzo często stanowiły one lokatę kapitału, miewały też znaczenie magiczne, jako amulety lub biżuteria religijna. Tak jak w przypadku ubioru, podkreślały również pozycję społeczną właścicieli.

Wszystkie te role zostały nam do dziś – wyrazem szyku, klasy, pozycji jest pięknie dobrana ekskluzywna biżuteria. Często jest ona wyrazem poglądów, amuletem, pamiątką lub zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Warto więc zadbać by była cenna i wyjątkowa a osadzony kamień miał większość wartości biżuterii