Za chwilę Święta, więc historia o wspaniałym maleństwie z „jajkiem” w tle

Największy diament różowy o szlifie owalnym, czyli najbardziej przypominającym jajko, jest wielkości większej niż jajo przepiórcze.

Nur-ul-Ain to brylant o odcięciu bladoróżowy i jest on centralnym elementem tiary, zaprojektowanej przez słynnego amerykańskiego jubilera Harry’ego Winstona z okazji ślubu cesarzowej Farah i ostatniego Szacha Iranu w 1958r. Nazwa oznacza „Światłość Oka”. Diament osadzony jest w platynie i otoczony przez inne różowe, żółte oraz bezbarwne diamenty – także rzędem bezbarwnych diamentów w kształcie bagietki szpiczasto zakończonych u podstawy tiary. Tiara zawiera 324 diamentów łącznie.

Dynastia Pahlawi to ostatnia dynastia perska, panująca w Iranie w latach 1925-1979. W 1967 roku szach koronował na władczynię swoją małżonkę Farah Pahlawi, która od tego czasu panowała w Persji u jego boku. W czasie rządów dynastii nastąpiło zbliżenie Iranu z Zachodem, zapoczątkowano w tym kraju głębokie przemiany polityczne i społeczne, cofnięte później w wyniku irańskiej rewolucji islamskiej.

Farah Pahlawi to trzecia żona szacha Mohammada. Jako pierwsza i jedyna kobieta w ciągu dwu i pół tysiąca lat historii perskiej monarchii została koronowana na władczynię równą mężowi. Szach podkreślił w ten sposób wagę dążeń do emancypacji irańskich kobiet.

W czasie swoich rządów u boku męża odpowiedzialna była za sprawy związane z pielęgnowaniem irańskiej kultury, dążeniem do równouprawnienia kobiet w Iranie, ochroną środowiska, opieką zdrowotną i rozwojem krajowej małej przedsiębiorczości. Dużo podróżowała po kraju, żeby lepiej poznać swój naród. Po obaleniu szacha wraz z mężem opuściła Iran. Obecnie zajmuje się pracą dla UNESCO oraz działalnością charytatywną.

W Iranie jest symbolem kobiet walczących o prawa obywatelskie. Napisała autobiografię wydaną w Polsce w tłumaczeniu Marty Eloy Cichockiej pod tytułem Wspomnienia. Z miłości do mojego króla. Uniwersytet Warszawski przyznał jej 25 sierpnia 1977 roku tytuł doktora honoris causa w dziedzinie historii sztuki. Na wniosek dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Miłość do tak wyjątkowej kobiety była więc uzasadniona i upominek ten musiał być wyjątkowy. Nur-ul-Ain uważany jest za największy, a także najcenniejszych jasnoróżowych diamentów na świecie. Owalny brylantowy szlif oraz masa wynosząca około 60 karatów dają wymiary 30 x 26 x 11 mm. A więc więcej niż jajko przepiórcze..

Piękna historia wartościowych ludzi i wyjątkowego diamentu

In 1958 Winston designed the Nur-ul-Ain Tiara for the wedding of Empress  Farah Dibe. The tiara was named after its central sto… | Royal jewels,  Tiara, Royal jewelry