Diamenty to inwestycja nie tylko dla portfela

Co to jest Rapaport? Jaka jest cena diamentów? Zapraszam do krótkiej lektury.
Co to jest Rapaport ?
Czy sprzedający powinien pokazać cenę kamienia w Rapaporcie, pomimo że to cennik hurtowy?
Jak sprawdzić cenę kamienia, który nabyłem/nabyłam w Rapaporcie?
Rapaport jest to sugerowany cennik sprzedaży diamentów szlifowanych w obrocie hurtowym. Właśnie w oparciu o te dane prowadzony jest handel na giełdach i w głównych ośrodkach diamentowych na świecie.
Rzeczywistość wygląda tak, iż na giełdach kamienie sprzedawane są nieco taniej. Wydawałoby się najprostszym pojechanie na giełdę i tam dokonanie zakupu.
Niestety nie jest to takie proste. Na świecie jest pięć Giełd Diamentów. Najsłynniejsza i najbardziej kojarzona to Giełda w Antwerpii, która powstała w 1893 roku. Najmłodsza – Giełda w Dubaju. Jednak dostanie się na giełdę, nie jest takie proste. Poza możliwościami finansowymi trzeba się wykazać powiązaniami z rynkiem diamentów w poprzednich pokoleniach. Tego nie jesteśmy w stanie sobie „kupić”.
Natomiast kamień opuszczający Giełdę już ma wyższą cenę niż na giełdzie. Każda dodatkowo firma pośrednicząca dodaje swoją prowizję. Łatwo wiec wywnioskować , że to, co jest optymalnym rozwiązaniem to kupić od firmy, która bezpośrednio jest na giełdzie.
Nasza firma jest na 4 z 5 giełd. Dlatego mamy możliwości zdobycia kamienia pod specjalne zamówienie klienta praktycznie z dnia na dzień.
Z ciekawszych zamówień: udało się znaleźć dla klienta dwa identyczne niebieskie serduszka do kolczyków dla żony jak też kamień 50 ct do wisiorka w ciągu dwóch dni.
Jako ciekawostkę podam, że rozmawiając ze mną o kupnie diamentów, otrzymacie niższe niż ceny podane w Rapaporcie! Ale cii… to tajemnica 😉
Zdarzają się bowiem firmy, które chcąc zarobić na kliencie, pomimo dostępu do Giełdy sprzedają po cenach powyżej cennika. Dlatego warto zawsze handlowca poprosić o cenę kamienia w cenniku Rapaport albo wręcz o fragment cennika, który go dotyczy.
Zatem jak obliczyć cenę diamentu? Proszę bardzo:

Fragment Cennika Rapaport dotyczący białych diamentów w przedziale 1-2 ct. z instrukcją (poniżej).

  • Analizując Rapaport należy w odpowiedniej dla wielkości kamienia tabeli, znaleźć wartości przypisanej do połączenia pozostałych parametrów.
    Przykład : 1,1 ct/D/IF to 242
  • Następnie wartość ww. przemnożyć przez 100 a następnie przez wielkość kamienia.
    Przykład : 1,1, ct/D/IF to 242 x 100 x 1,1 = 26 620
  • Jest to kwota w USD netto stąd jeszcze kurs i VAT (Polska 23%; Czechy 21%).
    Przykład: 26 620 x 4,00= 106 480 zł + VAT